Jak dobrać klimatyzator do pomieszczenia?
Jak dobrać klimatyzację, by zapewniła optymalną temperaturę w Twoim domu?
Ostatnie lata w Polsce bywają bardzo gorące - dużo bardziej, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Zdarza się, że kilkutygodniowe fale upałów nie dają ani jednego dnia wytchnienia, a nagrzane budynki i ulice potęgują odczuwanie gorąca. Rozwiązaniem letnich problemów ze zbyt wysoką temperaturą w mieszkaniach, domach i biurach może być klimatyzacja. Jak dobrać ją odpowiednio do naszego wnętrza? Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć wybierając urządzenie, to rodzaj klimatyzatora: przenośny lub stacjonarny.
Przenośny - wygodny, ale czy najlepszy?
Najprostszym i najbardziej elastycznym rozwiązaniem jest przenośny klimatyzator. Może być stosowany zarówno w domach i mieszkaniach, jak też w biurach. Takie urządzenie można przenosić w różne miejsca i wykorzystać do schłodzenia pomieszczenia, w którym akurat przebywamy. Urządzenia w wersji mobilnej osiągają zazwyczaj moc w zakresie 2-4 kW.
To ekonomiczne rozwiązanie, jednak klimatyzator przenośny jest dużo głośniejszy i mniej wydajny niż klimatyzacja montowana na stałe. Niesie ze sobą również dodatkowe problemy, jak konieczność zamontowania rury harmonijkowej odprowadzającej gorące powietrze na zewnątrz czy manualne usuwanie skroplin ze zbiornika. Najczęściej takie rury mają średnicę od 12 do 15 cm. Rurę wystawia się poza pomieszczenie przez otwarte okno, co bywa problematyczne.
Dostępne są specjalne uszczelki, które posiadają otwór na rurę i zainstalowane na oknie zapobiegają napływowi do pomieszczenia ciepłego powietrza z zewnątrz. Nie zawsze się jednak sprawdzają. Wadą tego typu rozwiązania jest mało estetyczny wygląd całości instalacji. Co tu kryć, często zabezpieczana jest dodatkowo różnego rodzaju taśmami izolacyjnymi, a duże gabaryty rury odprowadzającej ciepło nie pozwalają jej ukryć. Po podłączeniu rury odprowadzającej ciepło za pośrednictwem wszystkich wyżej opisanych elementów klimatyzator de facto przestaje być mobilny.
Instalacja stałej klimatyzacji - inwestycja, która się opłaci
Inną opcją, naszym zdaniem znacznie lepszą, jest instalacja klimatyzacji stacjonarnej, która jest bardziej wydajna, działa ciszej i wygląda zdecydowanie estetyczniej. Pozwala na zaplanowanie odpowiedniej mocy i zapewnia komfort termiczny przez cały rok, ponieważ wszystkie nowoczesne klimatyzatory stanowią również efektywne źródło ogrzewania. Urządzenia stacjonarne dostępne są w wersjach ściennych, podsufitowych, podłogowych czy montowanych w stropach podwieszanych. Dzięki systemom Multi Split, do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych, zapewniając tym samym optymalną temperaturę w całym domu. Wartością dodaną jest skuteczna filtracja i jonizacja powietrza, czy możliwość obsługi klimatyzacji za pomocą smartfona.
Jak odpowiednio dobrać urządzenia chłodzące do naszego pomieszczenia?
Chcąc dobrze dobrać urządzenie musimy wiedzieć, jak dużą przestrzeń będziemy chłodzić. Montując zestaw o zbyt małej mocy nie zdołamy osiągnąć pożądanej temperatury podczas upałów. Zestaw o mocy przewyższającej nasze potrzeby będzie droższy w zakupie i eksploatacji, niż mógłby być, co nie będzie korzystne dla naszego portfela. Jak zatem dobrać idealną klimatyzację do pomieszczenia, w którym spędzać będziemy długie godziny? Z pomocą przychodzi niezawodna matematyka!
Za pomocą 2 wzorów poniżej można wyliczyć szacunkową moc klimatyzatora, który ma zapewnić komfort termiczny we wskazanym wnętrzu.
Wzór 1 - do pomieszczeń standardowych o wysokości około 2,5 m; powierzchnia pomieszczenia x 0,1 kW - ponieważ na każdy 1m2 potrzebujemy 0,1 kW mocy chłodniczej.
Wzór 2 - do pomieszczeń wyższych niż 2,5 m; rzadko bywają to domy mieszkalne lub pomieszczenia biurowe, wzór ten stosowany jest do pomieszczeń przemysłowych. Moc chłodnicza obliczana jest w oparciu o kubaturę.
Przykładowe wyliczenie zapotrzebowania na moc klimatyzatora dla powierzchni mieszkalnych i biurowych
Pomieszczenie do 2,5 m wysokości. Mnożąc powierzchnię w metrach przez 100 otrzymamy moc potrzebnej instalacji. Jeśli pomieszczenie ma 70 m2, wyliczenie będzie wyglądało następująco: 70 x 100 = 7000 Wat. Potrzebujemy więc klimatyzatora o mocy chłodniczej 7,0 kW.
Przykładowe wyliczenie zapotrzebowania na moc klimatyzatora dla powierzchni przemysłowych lub o nietypowych wysokościach
Dla pomieszczeń o wysokości powyżej 2,5 m stosuje się inny wzór: m3 (kubatura pomieszczenia) x 40 = W (moc chłodnicza klimatyzatora). Pomnożenie kubatury przez współczynnik równy 40 pozwala uzyskać przybliżone zapotrzebowanie na moc. W tym przypadku, dla przykładowego pomieszczenia o wielkości 40 m2 i wysokości 3,5 m (więc dla kubatury 140 m3), niezbędna moc w przybliżeniu wyniesie 5,6 kW.
Na co - poza mocą klimatyzatora - zwrócić uwagę?
Moc to nie wszystko. Planując taką inwestycję należy uwzględnić inne ważne aspekty:
- rodzaj osłon okiennych (zewnętrzne, wewnętrzne)
- liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu
- urządzenia, które mogą generować ciepło w pomieszczeniu (lodówka, telewizor, komputer, itp.)
- ilość źródeł światła i ich rodzaj
- usytuowanie pomieszczenia w budynku, w którym montujemy zestaw (parter, piętro, poddasze)
- sąsiedztwo innych pomieszczeń (klimatyzowanych i nieklimatyzowanych)
- położenie względem stron świata - z którego wynika intensywność nasłonecznienia
- jakość izolacji termicznej użytej w budynku
Na optymalne dopasowanie układu chłodzącego lub grzewczego składa się wiele czynników. Mamy nadzieję, że zawarte na tej stronie informacje stanowią istotną wskazówkę w doborze urządzeń, jednak zachęcamy do kontaktu z ekspertami w tej dziedzinie. Wieloletnie doświadczenie i zespół doradców LEMAR to gwarancja doboru idealnie dopasowanej instalacji klimatyzacyjnej, nawet do najbardziej nietypowych wnętrz.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej firmy lub do kontaktu z Działem Technicznym